Je skutočne na Slovensku málo samovrážd?
Aktualizované 13. 9. 2023
Podľa údajov Eurostatu malo Slovensko v roku 2020 piaty najnižší podiel samovrážd v EÚ (6,9 na 100-tisíc obyvateľov). Pred nami boli už iba prímorské štáty ako Cyprus, Malta, Grécko a Taliansko. Počet samovrážd má za posledných 5 rokov klesajúci trend v celej EÚ vrátane Slovenska.
Na prvý pohľad môže táto štatistika vzbudzovať dojem, že slovenské obyvateľstvo je relatívne spokojné so životom v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ. Skutočnosť je však zložitejšia a reálny počet samovrážd je zrejme vyšší.
Problémom je spôsob evidencie samovrážd a nedostatočná výmena informácií medzi jednotlivými štátnymi orgánmi a políciou.
Napríklad Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vykazuje vyššie podiely samovrážd na občana v porovnaní s údajmi Štatistického úradu SR, ktoré preberá aj Eurostat. Obe inštitúcie preberajú údaje od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Mierne rozdiely v metodike zberu dát, ale aj spôsob ich získavania od ÚDZS (pre NCZI sú poskytované s oneskorením do jedného mesiaca), ovplyvňujú celkový výsledok.
Podľa údajov NCZI by sa Slovensko v EÚ posunulo z piateho na ôsme miesto (podiel samovrážd sa zvýšil zo 6,9 na 9 v prepočte na 100-tisíc obyvateľov). Ani NCZI však neposkytuje presné údaje, keďže neobsahujú údaje z policajného vyšetrovania. Podľa databázy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá zohľadňuje potenciálne stratené údaje, by sa Slovensko dostalo na pätnástu pozíciu v rámci EÚ (s 9,3 prípadmi na 100-tisíc obyvateľov).
ISA sa na tému pozrela podrobnejšie a konkrétne odporúčania ponúka v najnovšom blogu:
Zobraziť blogAktualizované 13. 9. 2023