Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Aktuality
  3. Hypotéky sú vo V4 najlacnejšie na Slovensku
Aktualita

Hypotéky sú vo V4 najlacnejšie na Slovensku

Aktualizované 12. 9. 2023

Obsah

Úvery na bývanie sú na Slovensku najlacnejšie spomedzi štátov V4. To isté platí pre spotrebné úvery s fixáciou úroku na 5 a viac rokov. Je to tak najmä vďaka euru a nižším úrokom Európskej centrálnej banky v porovnaní s centrálnymi bankami našich susedov.

Kým na Slovensku si občania mohli vlani v novembri zobrať hypotéku s viazanosťou 1-5 rokov s priemerným úrokom 2,9 %, v Česku bol úrok 5,2 %, v Maďarsku 7,4 % a v Poľsku dokonca 9,1 %. Podobné rozdiely platili pri kratších aj dlhších viazanostiach. Najvýhodnejšie podmienky mali občania Slovenska aj pri spotrebných úveroch s viazanosťou nad 5 rokov.

Slovensko ťaží z členstva v eurozóne, ktorá lepšie odoláva inflačným tlakom oproti štátom s vlastnou menou. Ich centrálne banky bojujú s vysokou infláciou za cenu výrazného zvýšenia úrokových mier, čo sa prejavuje aj na zdražovaní úverov pre domácnosti.

Zaujímavé je, že napriek nižším úrokom má Slovensko najnižšiu infláciu spomedzi štátov V4 a to už od roku 2020. Úroky na bývanie sú súčasne podpriemerné aj v porovnaní s ostatnými členmi eurozóny, čo svedčí o efektívnej súťaži na slovenskom bankovom trhu.

Aktualizované 12. 9. 2023